Vítám Vás na našich stránkách a blogu, který se bude věnovat čistění a následné údržbě přírodního kamene a teraca v domácích podmínkách.

 

První téma bude čištění žuly s hrubým (protismykovým) povrchem. Nikdo nečte zdlouhavé návody, proto se pokusím být stručný.

 

  • Jak vyčistit žulu s hrubým povrchem – schody a dlažby.

Základní čištění se provádí alkalickými (mýdlovými) čističi a Vaším nejdůležitějším nástrojem bude ocelový kartáč a Vaše svalstvo. Podle hrubosti povrchu a míry znečištění si zvolíte tu správnou hrubost. Ze zkušenosti vím, že je jednodušší použít jemnější univerzálně kartáč a podle potřeby přitvrdit hrubším. Pokud si na Vás drahá polovička vymyslí i nerovné a hůře přístupné plochy, bude se Vám hodit i zahnutý kartáč, tzv. „zárohák“.

!!! Nejsou vhodné kartáče různých kovových slitin jako mosaz nebo měď, které za sebou zanechávají viditelnou barevnou stopu.!!!

Podle druhu znečištění je třeba použít chemické přípravky, o kterých napíšu příště (pokud Vás příprava zcela nevyčerpala) 🙂

 

  • Jak vyčistit žulu s hrubým povrchem-chemické přípravky.

Vítám všechny, kteří překonaly přípravnou fázy J Jak zcela jistě již brzy sami zjistíte, základní čištění běžným mýdlovým přípravkem ve spojení s vhodným kartáčem je dostatečně účinné na běžné nečistoty. Vždy je důležité průběžně čištěnou plochu oplachovat čistou vodou, případně odsávat nečistoty vysavačem a opakovaně oplachovat. Zamezí se tak zpětnému pronikání nečistot do horniny.

Pokud je nutné odstranit dlouholeté usazené nečistoty (nějaký ten cákanec mastnoty v kuchyni nebo cementové či vápenné šlemy po Vaší poslední budovatelské akcičce či malování), nepropadejte panice, ale nevyhnete se použití profesionálních přípravků, které jsou běžně dostupné i v menším balení u specializovaných prodejců. Tyto přípravky se neprodávají v drogerii nebo hobby marketu. Zde je několik tipů předních evropských výrobců, které doporučuji z vlastní dlouholeté praxe:

WEHA -SAXO

AKEMI

BELLINZONI

Držte se pečlivě návodů výrobců.

!!!Důsledně dodržujte bezpečnost práce a nezapomeňte na ochranné pomůcky!!! 🙄